Segítség a segítőknek!
A Végegyházi Vagyonvédelmi Polgárőr Egyesület Közhasznú Szervezet 2010. január 22-én rendkívüli közgyűlést tartott a művelődési ház előterében. A közgyűlés témája a központi támogatás elérhetőségének a módja volt.
Elek János elnök úr a megjelent polgárőrök, vendégek köszöntése és a kötelező formaságok, így a közgyűlés határozatképességének megállapítása után ismertette az Országos Polgárőr Szövetség közgyűlésének határozatát és felhívását a polgárőrökhöz. Az OPSZ egyhangú határozattal elfogadta a „Képzettebb polgárőrök, hatékonyabb közszolgálattal a települések biztonságáért” című 2010. évre szóló programot. A települések biztonsága érdekében 14. pontban fogalmazták meg, melyek azok a területek, melyeket a polgárőr egyesületek felvállalhatnak a program megvalósításának érdekében. Elek János ismertette ezeket, majd külön kiemelte azokat a területeket, melyeket a végegyházi egyesület is vállalni tud. Ezek a következők:
- A közbiztonságilag veszélyeztetett kistelepüléseken, ahol még nem működik polgárőr egyesület, kezdeményezzék polgárőrség létrehozását, majd az önkormányzatokkal együttműködve, a rendőrségi ajánlásokat figyelembe véve valósítsák meg programjukat. A megalakulást minden lehetséges eszközzel segítsék!
- A lakosság szubjektív biztonságérzetének megismerésére a polgárőr egyesületek ún. „bűnmegelőzési lakossági fórumokat” szervezzenek, ahol az emberek és a település közbiztonsági problémáit értékelik, elemzik és a további polgárőr szolgálatot az ezen megszerzett információk alapján látják el.
- A már működő polgárőr egyesületeket a kormánytól kapott plusz támogatással létszámukban és hatékonyságukban megerősítjük. Ettől azt várjuk, hogy javuljanak a működés feltételei, korszerűsödjön a technikai ellátottság, kiegészítjük a polgárőrök egységes, kulturált megjelenést biztosító ruházatot. A jogsértések megelőzésének új követelményeire, módszereire külön oktatás keretében készítjük fel a polgárőröket.
- A kistelepülések helyi sajátosságait figyelembe véve a polgárőrirodákban, az önkormányzatok épületeiben vagy a polgárőrvezetők saját házában Polgárőr Ügyeletet működtessenek, ahol az emberek bejelentéseiket megtehetik, és segítséget kérhetnek.
- A megyei szövetségek segítségével vagy a szakmailag erősebb polgárőr egyesület koordinációjával a szomszédos kistelepülések hangolják össze a polgárőr szolgálatokat, segítsék, egészítsék ki egymást. Közösen szervezzenek „Mobil Polgárőr Szolgálatot”, és visszatérően járőrözzenek egymás településein. Jussanak el a kistérség olyan falvaiba is, ahol még nincs polgárőr egyesület.
- Mérjék fel és ahol erre igény, illetve fogadókészség van – polgárőr egyesületek szervezzék újjá a „Szomszédok Egymásért Mozgalmat”, a szomszédsegítés rendszerét.
- Azokon a kistelepüléseken, ahol általános iskolák működnek, az „Egy iskola – egy polgárőr mozgalom” eddigi tapasztalatait felhasználva a polgárőrök vegyenek részt a tanulók bűn- és baleset-megelőzési célú felkészítésében.
Az OPSZ körlevelét is ismertette elnök úr, mely tájékoztatást ad arról, hogy az országban működő közel 2050 polgárőr egyesület összesen 500 millió forint támogatásban részesülhet abban az esetben, ha az OPSZ 2010. évi szakmai programjához csatlakozik. Így lehetőség van arra, hogy az egyesület legkevesebb 10 ezer forint összegtől kezdve bármekkora összegű támogatást kapjon. A pályázatban a közbiztonság javítását célzó, társadalmi elvárásokat tükröző, önként vállalt feladatok végrehajtása támogatható. A három szakmai feladat közül elnök úr az alábbi pontra tett javaslatot:
- a bűnügyileg fertőzött helyeken, utcákon, tereken, lakótelepeken a „posztos” polgárőr szolgálat felállítása és működtetése.
A hozzászólások meghallgatása után Elek János kérte a megjelent polgárőröket, szavazzanak, elfogadják-e az általa javasolt feladatok megjelölését. a közgyűlés egyhangúan elfogadta a javaslatot. Mint elnök úr elmondta, a közgyűlés határozatát, mint vállalási nyilatkozatot írásba kell foglalni, s majd az OPSZ elnöksége a beküldött vállalások alapján dönt a támogatás mértékéről.
Megtudhattuk még, hogy a vállalások teljesítését ellenőrizni fogják, de ismerve polgárőreinket ez nem jelenthet gondot, hiszen inkább többet fognak teljesíteni, mint amit vállaltak. Remélhetőleg a központi támogatás segíti polgárőreink szakmai munkáját, és az eszközellátottságukat is javítani fogja. A határozathozatal után az egyebek alatt néhány program került szóba, ami a közeljövőben kerül lebonyolításra, majd az elnök úr lezárta az ülést. Ezzel a polgárőrök rendkívüli közgyűlése véget ért.
- VB -