Közösségfejlesztés új kihívásai
Ezzel a címmel tartott műhelykonferenciát a Közösségfejlesztők Békés Megyei Egyesülete a Békéscsabai Szlovák Kultúra Házában 2010. szeptember 10-én.
A konferenciára az ország különböző településeiről érkeztek civil képviselők, hogy elméleti és gyakorlati példák alapján ismerjék meg más szervezetek munkáját, életét. A délelőtt kezdődő program első előadója Péterfi Ferenc, a Közösségfejelsztők Egyesülete elnöke volt, aki „Szomszédsági önkéntesek 60+” címmel beszélt arról, hogyan lehet közösségfejlesztő programokat szervezni idősekkel, városi környezetben. Fontosnak tartotta, hogy az emberek ne csak befogadók, hanem kezdeményezőek is legyenek. A közösségfejlesztő elsődleges feladatát abban látja, hogy az emberek biztonságérzetét teremtsük meg, alakítsuk ki. A szomszédsági önkéntes feladatai, tevékenysége sokszínű, hiszen például segít az ügyintézésben, programot szervez. Közösségfejlesztőként azt kell elérni, hogy az egyén képes legyen felvállalni olyan ügyeket is, amik akár konfliktust is eredményezhetnek. Fontos, hogy a közösségi akarat a megérésekor teljesüljön, mert ellenkező esetben kudarchoz vezet.
A következő előadó Giczey Péter, az ÉLETFA Segítő Szolgálat Egyesület elnöke volt, aki a Settlement mozgalomról beszélt, mely lehetőség és eszköz a közösségi munkában. E mozgalom 126 éves múltra tekint vissza Értékei, hogy a szomszédsággal együtt, alulról felfelé építkezik: az emberek aktív cselekvését felhasználva fejti ki tevékenységét a settlement, szenvedély jellemzi az igazságért és a társadalmi változásért, teljes személyiséggel, közösséggel dolgozik. A settlement azért dolgozik, hogy hidat építsen, kapcsolatot teremtsen a társadalmi osztályok, kultúrák között.
Magyarországon az ÉLETFA Segítő Szolgálat Egyesület, Napklub Alapítvány és az Istenkúti Közösségért Egyesület megfogalmazásában a settlement: „Ház, ahová szórakozni, művelődni és segítségért jár a nép.”
A műhelykonferencián a végegyházi Barangoló Közhasznú Egyesület elnökeként én képviseltem a kistelepüléseket. Előadásom címe a Helyi társadalomfejlesztő programok Végegyházán címet viselte. Bemutattam egyesületünket, majd a Barangoló Gyűjteményes Ház létrehozásáról, valamint a szabadidő központ építéséről beszéltem, kiemelve, milyen sok segítséget kaptunk munkánk során. Majd az egyesületünk által koordinált Civil Kerekasztalról és annak programjairól szóltam, hiszen helyi szinten nagyon fontos volt, hogy e fórumon találkoztak a civil szervezetek, önszerveződő közösségek és az intézmények képviselői. Végül az éves programjainkat mutattam be, betekintést engedve, milyen sokszínű tevékenységet folytatunk. Mondanivalómat sok-sok képpel is illusztráltam.
A műhelykonferencia szervezésében együttműködő partner volt a Békés Megyei IBSEN Nonprofit Kft. Kulturális Irodája, támogatta a proHáló és Békés Megye Önkormányzata.
Horváth Judit