Önkéntes Pont Végegyházán, uniós támogatásból
Egyesületünk, a Barangoló Közhasznú Egyesület 2012. 02. 27-én pályázatot nyújtott be a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséghez, Legyél Te Is Önként-S!, Barangoló Önkéntes Pont létrehozása és kistérségi önkéntes akciók szervezése és koordinálása Végegyházán és környékén címmel.
Nagy örömünkre pályázatunkat kedvezően bírálták el, így a TÁMOP pályázati forrásából 12.094.957 Ft támogatást nyertünk. A támogatott program keretében nem csak egy önkéntes információs pont jön létre, hanem négy környező településen is megvalósulhatnak önkéntes akciók úgy, barangolós módra. A projekt októberben indul, és a résztvevő településeken már önkéntes ajándékot kíván tenni a karácsonyfa alá.
A program részeként Kaszaperen, Mezőhegyesen, Mezőkovácsházán, Nagybánhegyesen és Végegyházán szervezünk önkéntes megmozdulásokat és akciókat.
Az egyesületünk 2010 szeptemberében felmérést készített az Önkéntesség helyzete Végegyházán címmel, ezen felmérés eredményei és tapasztalatai segítették ennek a programnak a kidolgozását. Ebből kiderül, hogy bár a megkérdezettek többsége szívesen végezne önkéntes munkát, de azt inkább saját környezetében kívánja végezni, bizonyos érintettséget fontosnak tart, pl. ”a mi iskolánkért, a községünkért, a helyi gyermekekért” típusú célok a népszerűek. A program tervezésekor egyesületünk rendezvényein megbeszéltük támogatóinkkal, segítőinkkel, tagjainkkal a program menetét, így mondhatjuk, hogy a program célcsoportjai a felmérésen keresztül közvetve, a személyes beszélgetések során közvetlenül részt vettek a program megtervezésében.
A Barangoló Önkéntes Pont elsődlegesen koordinációs és információs feladattal jön létre, az önkéntes pont szervezi az önkéntesek és a fogadó szervezetek közötti együttműködést, felkészíti és folyamatosan továbbképzi, valamint segíti az önkéntes koordinátorokat, akiket együttműködő partnereink küldenek helyi aktivistáikból kiválasztva.
A megvalósítandó központi akciók:
- az oktatási területen a tanórákon kívüli foglalkozások, szakkörök, előadások humánerőforrás szükségleteinek az önkéntesekkel történő biztosítása. A hátrányos helyzetű tanulók így esélyt kaphatnak a felzárkózáshoz, tehetségük kibontakoztatásához, így kiegészítve és segítve az iskolai tehetséggondozást.
- a szociális területen kívánunk helyt adni azoknak, akik fizikai munkájukkal, szaktudásukkal szeretnének a programba becsatlakozni önkéntesként, hogy önsegélyező programokat szervezhessünk.
A program lebonyolítása során a képzési tevékenységekben együttműködünk a Békés Megyei Önkéntes Központtal és a Közösségfejlesztők Békés Megyei Egyesületével, valamint az oktatási program során a helyi iskolákkal és intézményekkel, a szociális program során a Családsegítő Központtal a Munkaügyi Központtal, a helyi önkormányzatokkal és civil szervezetekkel.
A Barangoló Önkéntes Pont a Barangoló Közösségi Házban fog működni, így a hely biztosítottnak tűnik a fenntartási időszakban és utána is. A kiképzett koordinátorok továbbképzése önképzéssel is megoldható lesz, illetve a működési helyüket az együttműködő önkormányzatok, vagy civil szervezetek biztosítják. Az önkéntesek, akik a programban részt vállalnak, természetesen a fenntartásában is dolgozni fognak, hiszen az önkéntesség olyan életforma, amelyet nem egykönnyen hagy abba valaki.
A jelenlegi gazdasági helyzetben a települések és civil szervezetek anyagi forrásai jelentősen beszűkülnek, így alternatív megoldás lehet az önkéntes munka, amely nem csak anyagi forrásokat vált ki, hanem közösségépítő és erősítő hatása is van. A településeknek egyre inkább kell támaszkodniuk a civil szférára és az önkéntességre, egy ilyen program megfelelő minta lehet a kistelepülések számára. Egyben, ha egy közösség jelentős önkéntes programot valósít meg, az azt is szimbolizálhatja, hogy a közösség a nehézségek ellenére is fenn kíván maradni, akar és képes túllépni a nehézségeken. Az önkéntes pont szolgálja a kistérség lakosságát, és segíti az önkéntesek és a fogadó szervezetek egymásra találását, célirányosan kereshet és szervezhet feladatokat és végrehajtókat. A kiképzett önkéntes koordinátorok a helyi viszonyokat ismerve az önkéntes pont folyamatos segítségével szervezhetik a helyi önkéntes programokat és a civil életet. A rendszeres találkozók szakmai tapasztalatcserére, egymás tevékenységének megismerésére és támogatására adnak lehetősége.
Meggyőződésünk, hogy programunk-községünk javát szolgálja, kérjük, LEGYEN ÖN IS ÖNKÉNT-S!
Barangoló Közhasznú Egyesület