Barangoló közgyűlés
A Barangoló Közhasznú Egyesület 2014. január 18-án tartotta évi rendes közgyűlését a Civilek Házában.
Az egybegyűltek köszöntése után Horváth Judit, az egyesület elnöke számolt be a 2013-ban elvégzett munkáról:
A Barangoló Közhasznú Egyesület tagjainak száma 24 fő, pártoló tagjainak száma 44 fő, önkénteseink száma pedig több mint 700 fő, köszönhetően a Legyél Te Is Önként-S! projektnek.
A 2013. év legfontosabb feladata volt a közgyűlés által elfogadott éves eseménynaptárban meghatározott rendezvények megvalósítása, mely ebben az évben jelentősen alkalmazkodott az egyesület Új Széchenyi terves Legyél Te Is Önként-S! pályázatához is. E program keretében 12.094.957 Ft támogatást kaptunk, melynek jelentős részét 2013-ban használtunk fel. Programunkat öt településen valósítottuk meg, Kaszaper, Mezőhegyes, Mezőkovácsháza, Nagybánhegyes és természetesen Végegyháza lakosságának figyelmét kívántuk felhívni az önkéntesség fontosságára, toborzással, programok szervezésével, közös akciók megvalósításával. A Barangoló Közösségi Házban biztosítottunk helyet a Barangoló Önkéntes Pontnak, mely elsődlegesen koordinációs és információs feladattal jött létre, hiszen szerveztük az önkéntesek és a fogadó szervezetek közötti együttműködést, felkészítettük és folyamatosan tovább képeztük, valamint segítettük az önkéntes koordinátorokat. Az önkéntes adatbázisunk folyamatosan bővült, segítve az önkéntesek és a fogadószervezetek egymásra találását. A program keretében önkéntes felkészítéseket, motiváló foglalkozásokat, kirándulásokat szerveztünk, kitelepültünk mindegyik együttműködő településen, s kiállítást is vittünk, mely az önkéntességet népszerűsítette. Az öt településen összesen huszonöt, önkéntesek által vezetett szakkör anyagköltségét is tudtuk támogatni. A támogatási időszak alatt több mint negyven akció, rendezvény valósult meg a Barangoló Közhasznú Egyesület koordinálásával, önkéntesek bevonásával és segítségével, s a tevékenységek önkéntes órái 2013-ban közel 10.000 órát tettek ki. Pályázatunkat egyértelműen sikeresnek mondhatjuk, s a program végén időben elkészítettük a szakmai és pénzügyi beszámolónkat, a beszámolókat és a Zárótanulmányt már elfogadták.
Ebben az évben is minden olyan forrást megpályáztunk, amely a céljaink, programjaink megvalósítását elősegíthették. A 2012-ben NEA-hoz beadott szakmai pályázatunk a Civil Kerekasztal folyamatos működtetésére várólistáról lett nyertes pályázat, az így nyert 600.000 Ft-ból a kerekasztal szakmai programjait valósítottuk meg. E pályázat szakmai és pénzügyi beszámolóját azóta már elfogadták.
A 2013. évi NEA-hoz beadott működési és szakmai pályázatunk elfogadásra került. A működési pályázatunkra kapott 850.000 Ft támogatás közel kétharmadát (593.080 Ft) költöttük el működési költségekre (ingatlan üzemeltetés, PR marketing, kommunikáció, kiküldetés, egyéb beszerzések, bérköltség). Szakmai pályázatunk a Civilek Háza működtetése Végegyházán a Barangoló Közösségi Házban címmel 1.600.000 Ft támogatást nyert, mely összeg közel háromnegyede (1.197.624 Ft) lett elköltve 2013-ban. Ebből finanszíroztuk a Barangoló Közösségi Ház karbantartási munkálatait, a foglalkoztatás költségeit, a hangtechnikai eszköz beszerzését, valamint – mivel a Civil Kerekasztal együttműködő szervezetei közül 13 szervezet támogatására is nyertünk 30-30.000 Ft-ot a Civilek Házában rendezett programjukra – hét szervezet rendezvényének anyagköltségét. A NEA pályázatok forrásainak felhasználása az ütemterv szerint valósult meg eddig, hiszen ezek a pályázatok márciusban zárulnak majd le.
A Civilek Háza létrehozására a Norvég Civil Támogatási Alaptól is kaptunk 2.853.607 Ft támogatást, melyből az 1. részletet 2013 szeptemberében utalták át. Ebből 1.515.882 Ft-tal már elszámoltunk, melyet elsősorban a fűtéskorszerűsítés, a mobilfal elkészítése, a festés, parketta, lábazat és a közvetett költségek finanszírozására költöttünk. A második részlet utalása hamarosan várható.
Leader forrásból 300.000 Ft támogatást nyertünk, melyből a Civilek Házába kazánt vásároltunk. E támogatással is rendben elszámoltunk.
Második támop-os pályázatunk is támogatást nyert, így a Barangolások az Egészség Földjén, egészségre nevelő és szemléletformáló életmód programok a végegyházi Barangoló Közösségi Házban programra mindösszesen 8.900.150 Ft-ot nyertünk. Ebből eddig 3.338.507 Ft-ot utaltak, s 2.700.990 Ft-ot költöttünk a program keretében beszerezhető bútorokra, anyagokra, eszközökre, bérekre, s a megvalósuló tevékenységekre.
2013-ban a Vidékfejlesztési Minisztérium Zöld Forrás pályázatán 738.200 Ft támogatást nyertünk Kukafitnesz hulladékcsökkentő gyakorlati praktikák programunkra, melyben 2013-ban ökojátszóházak és előadások is megvalósultak.
Az említett pályázati támogatások nagyban segítik a Barangoló Közhasznú Egyesület működését, programjainak megvalósulását, tudni kell azonban, hogy a támogatási összeg felhasználása kötött, nagy felelősséggel jár, hiszen a tervezett költségeket tudjuk csak elszámolni a támogatás kiírójának. A támogatás nyújtotta lehetőség sokkal nagyobb munkával is jár, melyből ki kell vennie minden egyesületi tagnak a részét.
A Civilek Háza létrehozásában nagyon sok önkéntes vett részt, s akik itt dolgoztak, úgy gondolom mind büszkék az elkészült Civilek Házára, hiszen látják közös munkájuk eredményét, s tudják, hogy bárki, aki ide betér, örömét leli majd benne remélhetően sok-sok évig. Az intézmény a község szervezeteit szolgálja, azokat, akik képesek és nyitottak az együttműködésre. Lehetőség van képzések, találkozók, fórumok szervezésére, és számos rendezvény kaphat itt helyet. A Civilek Háza legfontosabb funkciója a közösségi térként való működés, a helyi szerveződések támogatása és segítése lesz. A Barangoló Közösségi Ház eddig is szívesen fogadta a látogatókat, sőt egyesületünk is sok programját itt rendezte meg, a Civilek Házával még inkább szeretnénk fontos közösségi pontként működni. Míg a 2013. év januárjától augusztusáig 639 fő 425 órában látogatta intézményünket, addig szeptembertől decemberig 938 fő 118 órát töltött el itt. A Civilek Háza működésének három hónapja alatt huszonnégy rendezvény valósult meg, valamint hat szakkör 46 foglalkozása. Úgy gondolom, ezek az adatok igazolják, hogy nem volt hiábavaló munkánk, egyre népszerűbb és látogatottabb lesz a Barangoló Közösségi Házunk.
Pályázatok adta lehetőség az is, hogy a Civilek Házában főállású munkatársat is tudunk foglalkoztatni, aki szervezi, koordinálja az itt folyó munkát, a téli időszakban fűti is a helyiségeket, a nyitvatartási időben, de sokszor ezen túl is jelen van. A Munkaügyi Központ pályázati lehetőségével október közepétől pedig 1 főt tudunk foglalkoztatni, aki takarítja, rendben tartja az intézményt. Reméljük, hogy a foglalkoztatási lehetőségek hosszú távúak lesznek, hiszen munkájuk jelentősen megkönnyíti egyesületünk munkáját.
Nem csak egyesületünk forrásait növeltük pályázati forrásokból, de kb. 15.000.000 Ft támogatás eléréséhez készítettünk pályázatokat magánszemélyeknek, intézményeknek, civil szervezeteknek. Ezek egy része nyert, nagyobbik része még elbírálás alatt van. Reméljük, ezek is sikeresek lesznek. Ezt a szolgáltatást is térítésmentesen nyújtjuk, mint ahogyan azt is, hogy civil szervezetek megalakulásában is segítettünk.
A Barangoló Közhasznú Egyesület ebben az évben is sok 1 %-os felajánlást kapott, ezt bizonyítja, hogy az ebből befolyt összeg összesen 128.037 Ft volt. Az idei felajánlásokat a Civilek Háza kialakítására használtuk fel anyagvásárlásra.
Jó néhány hagyományos programunk van, melyek 2013-ban is csalogatták a közönséget, e mellett az adódó lehetőségekkel is igyekeztünk élni. A Mutasd magad Dél-Békés végegyházi fordulójának megszervezése, a Pusztaottlakai Gyermeknap, ahová 50 gyereket vittünk el, hogy részt vegyenek az egész napos programon, elmentünk a zsibrik-dombi ásatáshoz is ősszel, de egészségpályázatunk jóvoltából például biciklitúrán is voltunk, rongylabdabajnokságot szerveztünk, életmód klubunk előadást szervezett, közös saláta készítésre és sütisütő versenyre hívta az érdeklődőket.
Szakköreink, a Barangoló Íjász Klub és a Barangoló Százlábú Tánc-csoport a 2013. évben is várták a szorgalmi időszakban a végegyházi gyerekeket, s a százlábúak – nagy büszkeségünkre – ezüst minősítést kaptak a Mutasd Magad Dél-Békés szakmai zsűrijétől, valamint meghívást a Százszorszép Gálára. Mindkét szakkörünk számos bemutató és fellépés során bemutatkozott térségünkben.
A Barangoló Közösségi Ház mellett a Barangoló Gyűjteményes Ház is várta a látogatókat helytörténeti kiállításával és gyűjteményével egész évben.
A Végegyházi Kábeltelevízió és a Végegyházi Barangoló tudósított nem csak egyesületünk, de a Végegyházán történt nagyobb eseményekről is.
2013-ben a tagdíj és a pártolói tagdíj minimum összege 1200 Ft volt, és mind rendes, mind pártoló tagból 20-20 főt terveztünk. Sikerült megvalósítanunk azt a célkitűzésünket is, hogy lehetőség szerint rendezvényeinkre ne szedjünk belépődíjat, vagy ha mégis, akkor az minimális, mindenki számára elérhető összeg legyen.
Összességében az idei pénzügyi évünk sikeresnek tekinthető, mivel a tervezett programokat teljes egészében meg tudtuk valósítani, s pályázataink segítenek a jövő évi programjaink finanszírozásában is.
Ezt annak is köszönhetjük, hogy nem csak pénzbeli segítséget kaptunk, hanem sokan segítettek egy-egy rendezvény megvalósításakor munkájukkal, ötleteikkel, technikai segítséggel és különböző anyagok felajánlásával.
Majd a Pénzügyi Felügyelőbizottság elnöke, Bognár Róbertné tájékoztatta a közgyűlést munkájuk eredményéről. Ezt követően Kunos Ágnes, az egyesület gazdasági vezetője ismertette a 2012. évi közhasznúsági jelentés pénzügyi mérlegét. A közgyűlés a napirendi pontokban ismertetett dokumentumokat egyhangúlag elfogadta.
Ez után került ismertetésre és elfogadásra a 2014. évi programterv:
A Barangoló Közhasznú Egyesület két közösségi térrel rendelkezik.
A Barangoló Gyűjteményes Ház és a Barangoló Közösségi Ház, amely Civilek Házaként is működik és igény szerint folyamatosan nyitva áll a falu közössége előtt, egyesületünk tagjai, önkénteseink és az együttműködő szervezetek rendszeresen látogatják programjainkat, sőt kérésre helyet adunk mások programjainak is.
A Civilek Házában folyamatosan várjuk a látogatókat, nem csak rendezvényeinkre, de szakmai, pénzügyi, elektronikus segítségnyújtásra is van lehetőség igény szerint.
Rendszeresen működnek a Civilek Házában szakkörök is. Most már nem csak barangolós szakkörök, mint a Barangoló Íjász Klub, a Barangoló Százlábú Tánc-csoport tartja itt heti rendszerességgel foglalkozásait, hanem a Mazsorett szakkör, a Sweet Cool Dance, az Ovitorna, az Aerobik csoport, valamint alsós iskolai tornaórák helyszíne is a tükrös sportszobánk, s igény szerint más szakköröket is szívesen látunk.
A Civil Kerekasztal keretein belül nyújtott szolgáltatások, találkozók, tanfolyamok a községünkben működő civil szervezetek, önszerveződő közösségek, intézmények számára eddig is hasznosaknak bizonyulhattak, mindenki pozitív hatását saját szervezete számára kamatoztathatta. A kerekasztal koordinálása továbbra is fontos feladat.
Egyesületünk tervezett programjait igyekszünk a legjobb színvonalon megvalósítani, ezek helyszíne a legtöbb esetben a Civilek Háza lesz. Egyesületünk működését, a programok megvalósulását nagyban segítik a tavalyi évben elnyert, de még fel nem használt források: NEA működési és szakmai pályázat, Norvég Civil Támogatási Alap, Új Széchenyi Terv, Zöld Forrás pályázatok.
2013 szeptemberében elkezdett Új Széchenyi Terves pályázatunk, a Barangolások az Egészség Földjén címet viseli és egészségre nevelő és szemléletformáló életmód programokat valósít meg a végegyházi Barangoló Közösségi Házban. Ezt különböző tevékenységek segítségével tesszük, mint a fórum, előadás, életmód klub, sportfoglalkozások, rongylabdabajnokság. Ezen kívül egészségügyi állapotfelmérést, egészségnapot is tervezünk az idei évben. A program segítségével számos eszköz vásárlása is segíti munkánkat, s az egészséges tevékenységeket.
A Végegyházi Kábel TV folyamatosan beszámol a közösségünk híreiről, eseményeiről, az adását heti egy alkalommal 17 település lakosai nézhetik meg. A VH TV idén szakmai átalakuláson megy át.
Egyesületünk az idei évben az évek óta jól működő, hagyományos rendezvényeinken túl új kezdeményezéseket is indít.
Ez után került ismertetésre és elfogadásra a 2014. évi költségvetés. A közgyűlés abban is egyhangúlag döntött, hogy az éves tagdíj és a pártolói tagdíj minimális összege továbbra is 1200 Ft marad.
Barangoló Közhasznú Egyesület