A versmondás rejtelmei
A végegyházi művelődési házban Tomanek Gábor tartott rendhagyó irodalomórát az általános iskola tanulóinak.
Tomanek Gábor a címhez hűen József Attila Rejtelmek című versének eléneklésével kezdte óráját. Mint elmondta, a magyar nyelv a harmadik legszebb nyelv a világon. A szép magyar beszéd az, melyet versmondás során alkalmazni kell, mert nyelvünk kifejezőeszköze nagyon színes.
A színművész versekkel illusztrálta mondanivalóját, s folyamatosan bevonta a beszélgetésbe az iskolásokat is, hiszen ők is sok olyan ismerettel rendelkeznek, melyek a téma megértésében segítenek. Szeretünk verset mondani, de vajon elgondolkodtunk-e már azon, hogy miért? Mi alapján választunk verset? A gyerekek sorban mondták a válaszokat, de közben ki-ki továbbgondolhatta a kérdést. S ki gondolta, hogy a magyar órákon is „játszott” légzőgyakorlatok, milyen hasznosak lehetnek versmondás közben. S a tanácsok sora folytatódott az artikuláció fontosságával, a magánhangzók ejtését gyakorolhattuk az Ádám bátyám című mondókán. A hangsúly is nagyon fontos, ezt érezhettük, amikor a gyerekek Petőfi Füstbement terv című versének egy részletét haragosan, vidáman, szomorúan, csodálkozva és nagyképűen is elmondták.
A sok tanács biztosan segít a továbbiakban, ha verset szeretnénk előadni. Főleg, ha szavalóversenyen is szeretnénk megmérettetni magunkat.
Érdemes megfontolni Tomanek Gábor tanácsait! Olyan verset válasszunk, mely életkorunknak, érdeklődésünknek és a közönségnek is megfelel. Fontos, hogy tudjuk, a verssel milyen érzéseket, gondolatokat szeretnénk közölni. S ha folyamatosan gyakoroljuk a tiszta, érthető beszédet, ez segítségünkre lesz a művek előadásában is.
- HJ -