Helytörténeti vetélkedő

Március 15-én délután a Remedium Kht. Idősek Klubja adott otthont a Végegyháza történeti vetélkedőnek. Immár második alkalommal rendezte meg a Barangoló Közhasznú Egyesület ezt a versenyt.

Az idei viadalra öt csapat nevezett vállalva, hogy számot ad arról, mit tud községünk történetéről. A zsűri elnökének az idei évben is Elekiné Macsányi Melindát kértük fel. Segítői Lipták Zsoltné Gabi néni és Baráth Mihály címzetes igazgató úr voltak.

Az idei verseny is azzal kezdődött, hogy a résztvevők megkoszorúzták a Bucsek iskola falán található emléktáblát az 1848. március 15-i események emlékére. A koszorút a zsűri hölgytagjai helyezték el, és a résztvevők meghallgatták Szemerédi Mónika előadásában a Nemzeti dalt.

A szerény kis ünnepség után a versenyzők belevetették magukat a küzdelembe. Az első feladat egy történeti totó kitöltése volt, amely totót a Végegyházi Hírmondó tudósításaiból állítottuk össze. Természetesen nem hiányozhatott az esszé elkészítése és bemutatása sem, a csapatok a műveiket fordulónként mutatták be. Az idei évben a „Száraz-ér a mi vizünk” témát jelöltük meg, és az esszék sokszínűsége volt a bizonyíték, hogy nem választottunk rosszul.

A második feladatban a versenyzők arról adtak számot, mennyire ismerik községünk civil szervezeteit, klubjait és szervezeteit. Első hallásra ez egy egyszerű feladatnak tűnhet, de állítom, alaposan megizzasztotta a résztvevőket, mire összeszedték a válaszokat.

A harmadik körben a statisztika volt a játszótársunk, hiszen a feladat a saccolás volt. Olyan „egyszerű” adatokra kellett becsült értékeket megadni, mint például: 2001-ben hány darab kutya lett összeírva a községi eb tartóknál? /966 db/ - természetesen ez a feladat is feladta a leckét. Hiszen nem is gondoljuk, mennyi adatot futunk át a sajtón és a televízión keresztül, és ebből milyen kevés rögzül az agyunkban.

A negyedik körben a község neves személyeiről és neves épületeiről adhattak számot a versenyzők. Itt jött el Baráth tanár úr ideje, ugyanis szinte minden választ ki tudott egészíteni plusz információval vagy személyes  emlékkel. A legtöbbet Hargittai Lászlóról tudtunk meg tőle. A verseny résztvevői örömmel vették a rendhagyó helytörténelem órát, hiszen sok érdekes és új adatot ismerhettünk meg.

A következő és egyben utolsó feladat során a „Természet, élővilág, szabadidő” témaköréből húzhattak a versenyzők témát, amelyet rövid kidolgozási idő után sorban elmondtak. Többek között szó esett a Száraz-ér élővilágáról, a „Miénk itt a tér” környezetvédelmi akciónkról, a község mezőgazdaságáról is. A forduló után elhangzott az utolsó esszé is és a versenyzők megpihenhettek, a zsűrié lett a főszerep. Hát nem volt könnyű dolguk, nagyon szoros volt a végeredmény, egy-egy plusz pont döntötte el a helyezéseket. Az eredményhirdetés előtt Lipták Zsoltné elmondta,  minden csapat más oldalról közelítette meg a Száraz-ér témáját, így az esszékből egy ezerarcú élővizet ismerhettünk meg. A zsűri elnöke, Elekiné Macsányi Melinda elmondta, szívesen jön hozzánk, hiszen e vetélkedő is bizonyítja, Végegyházán megvan a közösségi szellem az emberekben, szeretik falujukat. Jó dolog, hogy gyerekek, felnőttek együtt versenyeznek, önként vállalva a megmérettetést. Ajándékot is hozott minden csapatnak, a zsűritagoknak és egyesületünknek, a nemrég megjelent Mezőkovácsházáról szóló kiadványt adta emlékül.

Végezetül a vetélkedő végeredménye:

I. Polgárőrök

II. KÉM

III. Katakomba

IV. Green Campany

V. Zsibrik-dombi hős lovagok

Köszönetünket fejezzük ki Kunos Jánosné Juditnak, aki erre az alkalomra ismét felajánlotta a koszorút, hogy a verseny résztvevői megemlékezhessenek március 15-ről.

Jövőre reméljük, újra találkozunk.

- HL, HJ -