Két keréken a faluban
A Községi Önkormányzat az elmúlt év végén pályázatot nyújtott be a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséghez a kerékpáros közlekedés és a környezetbarát közlekedést népszerűsítő és fejlesztő programra.
A pályázatunkat kedvezően bírálták el, így a községünk az Új Széchenyi Terv keretében a Környezetvédelem és Energetika Operatív Program /KEOP/ forrásából közel tízmillió forintot nyert a projekt megvalósítására. A program, amely a „Hivatásforgalmú kerékpáros közlekedés infrastrukturális feltételeinek javítása Végegyháza község területén” címet viseli és a KEOP-6.2.0/A pályázati kategóriából kapott támogatást. Ez a forrás lehetővé teszi, hogy az iskolánk udvarán korszerű kerékpártároló és az ehhez tartozó öltöző és zuhanyzó blokk kerüljön kialakításra. Mindehhez társul néhány olyan rendezvény, amely a kerékpáros közlekedést és a környezetvédelmet népszerűsíti.
A kerékpáros közlekedés azon kívül, hogy környezetkímélő és energiatakarékos még egészséges is, hiszen rendszeres testmozgást is jelenthet, ha lehetőleg mindenhová kerékpárral megyünk. S ha akad olyan diák az iskolánkban, akinek nincs lehetősége kerékpár beszerzésére, úgy azoknak korlátozott számban a program keretében lehetősége lesz használatba kapni kerékpárt. A munkálatokat, hamarosan megkezdik az iskola területén, hiszen a Falunapon már át szeretnénk adni az új létesítményeket, egy egész napos kerékpáros rendezvény keretein belül. A rendezvényhez számos olyan program csatlakozik, amely a kerékpáros közlekedést teszi biztonságosabbá és kellemesebbé. Ilyenek például a KRESZ TOTÓ, az ügyességi verseny és az ingyenes közlekedésbiztonsági és szervizelési tanácsadás. A kerékpáros napon tervezzük az első Végegyházi Kerékpáros Felvonulást is.
A tervezett programsorozat része lesz a közlekedésről szóló alkotói pályázat, amelynek részletes versenykiírása hamarosan megjelenik a helyi sajtóban. S hogy miért fontos ez a program? Nos, erre egyszerű a válasz, helyi szinten is meg kell tennünk azokat a lépéseket, amelyek lassan, de elvezetnek egy környezettudatosabb, „zöldebb” életformára, és amely segít nekünk abban, hogy gyermekeink részére megőrizzük a környezetünket, legalább a jelenlegi állapotában, de még jobb lenne, ha javítanánk is rajta valamit.
Ennek a tervnek az első lépése lesz ez a program, amit reményeink szerint újabb és újabb lépések követnek. Tudomásul kell vennünk, hogy azon felül, hogy az üzemanyagok ára folyamatosan emelkedik fontos tudni, hogy a kerékpározás környezetbarát. Hiszen nem bocsát ki üvegházhatást okozó gázokat vagy azbesztes fékpofa port stb., emberbarát is, mégpedig azért, mert ismerkedésre, kapcsolattartásra is lehetőség, nem veszélyeztet másokat és egészséges módja a helyváltoztatásnak. Ez az alapgondolat szülte ezt a programot, és mint minden építkezést, ezt is az alapoknál kell kezdeni, ezért a fő célcsoportunk a gyermekek és fiatalok lesznek. Természetesen nem maradhatnak ki a felnőttek sem, hiszen ők is itt élnek, nekik is szól a programunk. A községi kerékpáros közlekedés infrastruktúrájának fejlesztése mindenképp előrelépés, és segíthet egy környezettudatosabb életmód kialakításában. A beruházás és a szemléletformáló kampány együttesen igyekszik javítani a községben élők életminőségén és komfortérzetén, ami mindenképp támogatandó cél. Ehhez a munkához kérjük a község lakosságának a támogatását és segítségét.
Horváth László