Harmadízben táboroztunk együtt
A Barangoló Bejárós Tábor július 30-án rendezte meg táborzáró ünnepségét a Barangoló Gyűjteményes Házban.
Harmadik ízben rendezte meg a Barangoló Közhasznú Egyesület bejárós táborát Végegyházán, melynek helyszíne ebben az évben is a Gyűjteményes Ház volt. Az időjárás – mint a táborunk alatt annyiszor – most is próbára tett bennünket, hiszen esett az eső. Lelkesedésünket azonban semmi sem tudta elvenni, alkalmazkodtunk az időjárási viszonyokhoz, s a Gyűjteményes Házat átalakítottuk a vendégek fogadására. A gyerekek, mint igazi vendéglátók, körbevezették az érkezőket, megmutatták a kiállításukat, dicsekedtek a készített alkotásaikkal. Kilenc órakor énekszóval vonultak ki a közönség elé, majd visszapillantottunk az együtt töltött egy hónapra:
A három meseszám, s valóban meseszerűen telt ez a négy hét együtt. Egy híján húsz táborozó kalandozott velünk július hónapban, akiknek nagy része már gyakorlottan töltötte mindennapjait nálunk, hiszen évek óta rendszeres látogatói táborunknak. A helyi házirend szinte senki számára nem volt ismeretlen, talán ezért is volt olyan gördülékeny minden egyes napunk. A táboros programok és a játék mellett könnyedén látták el a gyerekek a ház körüli teendőket, takarítottak, rendet tettek, s igyekeztek alkalmazkodni egymáshoz is. Ez meglepően könnyen ment, pedig nem összeszokott társaság alkotta táborunkat, hiszen az ötévestől a tizenegy évesig jelentkeztek hozzánk.
Aki idejár, az tudja, hogy nálunk mindig történik valami. Minden napra valami érdekes elfoglaltsággal vártuk a táboros gyerekeket, melynek aktív résztvevői is voltak nap, mint nap. Persze a kötetlen, önfeledt játékra is számtalan alkalom adódott, így – hála a gyerekek fantáziájának is – senki sem unatkozott.
Programjaink során igyekeztünk játszva tanítani a gyerekeket. Sokszor foglalkoztunk a környezetvédelemmel, csónakáztunk a Száraz-éren, szelektíven válogattuk a hulladékot, papírt gyűjtöttünk, melynek során még pénzt is kerestünk, sőt papírmerítéssel újra papírt is készítettünk. Sokat mozogtunk, sportoltunk, vetélkedtünk. Nem csak a hagyományos tevékenységeket próbáltuk ki, de íjászkodtunk és rögbiztünk is.
Mivel mindenki szereti az állatokat, a házi kedvenceket is be lehetett mutatni, valamint elmentünk a Rock-Dairy Kft. tehenészetébe és a Pusztaottlakai Vadasparkba is. Nagy élmény volt nem csak az állatok meglátogatása, de az is, hogy közel kerülhettek a gyerekek hozzájuk, meg is simogathatták azokat.
Ebben az évben a harmadik hetünk az őskorszakba vitt vissza, ősemberekké változhattak a gyerekek egy rövid időre. Ehhez ruhákat, ékszereket, bunkósbotot készítettek, eljátszották, hogy őskori állatokra vadásznak, és ehhez még barlangrajzokat is készítettek. Festés közben a színekkel is ismerkedtek, játszva tanulmányozták a színek keveredését. A Vésztő-Mágori Történelmi Emlékhelyen a régi korokkal, az ott élő állat- és növényvilággal, a hagyományos régi foglalkozásokkal is megismerkedhettek, de mellette fazekaskodtak és a hagyományőrző íjászattal is megpróbálkoztak.
Az utolsó héten is sok jóban volt részünk, hiszen a modellező bemutató és a zenei nap, kosárfonó foglalkozás, valamint a méhekkel való ismerkedés, a méhészkedés nagy sikert aratott. Utolsó napunk nagy kirándulása Békéscsabára vezetett, ahol a Munkácsy Mihály Múzeumban jártunk, majd moziba is elmentünk.
Nagyon hamar eltelt ez az egy hónap, ami azt mutatja, hogy jól éreztük magunkat. A tábor első napjától kezdve azonban készültünk a táborzáró ünnepségre, ahol ebben az évben is szerettük volna kedveskedni valamivel. Egyrészt kis ízelítőt adunk minikiállításunkkal az eltelt időszak foglalatosságaiból, másrészt most is készültünk egy kis műsorral, hogy megörvendeztessük vendégeinket.
A táborosok nagyon kitettek magukért, nem csak ezen a napon, de szinte valamennyin. Ezen is múlt, hogy jól sikerült a harmadik Barangoló Bejárós Tábor. Ebben az évben is gyűjtötték a pontokat a kalandlapba, s a verseny végeredménye megszületett. I. helyezett holtversenyben Sárközi József és Sipos Dominika, III. helyezett Kemény Dóra lett.
Ezen kívül a gyermekfelügyelők is folyamatosan azért tevékenykedtek, hogy minél örömtelibb, élménydúsabb és zökkenőmentesebb legyen az itt eltöltött időszak. Rajtam kívül egy felnőtt segítője volt a tábornak, Horváth László, egy héten át Gonda Andrea is segített nekünk, valamint három középiskolás és egy egyetemista volt az, aki szinte minden nap itt volt a táborban a gyerekekkel, a gyerekek között: Rádai Renáta, Sárközi Enikő, Sárközi Erika és Takács Márk. Nem csak a gyerekekkel való foglalkozásban vették ki a részüket, együtt terveztünk, szerveztünk, s önállóan is megállták a helyüket a nevelő munkában. Amikor itt voltak, mindig vidámsággal árasztották el táborunkat, bizony sokszor elevenebbek voltak a kicsiknél. Jól éreztük együtt magunkat!
Mint ahogyan a mai nap is, hiszen a gyerekek segítségével nagyon gyorsan berendeztük a szabadtéri nézőteret, hogy az időközben elálló eső adta lehetőséget kihasználva a gyűjteményes ház udvarán megtarthassuk táborzáró műsorunkat. S ahogyan a gyerekeknek ígértem, a főpróba bakijai után most minden nagyon jól sikerült, megmutatták vendégeinknek, hogy milyen ügyesek. S arról is tanúbizonyságot adtak, milyen figyelmesek és titoktartóak is tudnak lenni, hiszen a nagyok segítségével közösen készített ajándékkal leptek meg bennünket Laci bácsival. Nagy-nagy örömet szereztek számunkra.
A műsor után szabad volt a vásár, míg a felnőttek sütiztek, a tábor és a kiállítás képeit nézegették, beszélgettek, addig a gyerekek játszottak, mézet kóstolgattak, jégkrémeztek. S búcsúzóul mindenki vitte féltett kincseit, melyeket a tábor egy hónapja alatt készített.
A tábor sikerét felajánlások és támogatások is segítették. A gyerekek szülei is sok-sok finomsággal láttak el bennünket, de külső segítőink is szép számmal voltak: Barta Lajos, Dékány Ildikó, Gonda Andrea, Gyebnár Tibor, ifj. Gyebnár Tibor, Horváth András Zsolt, Horváth János, Horváth Judit, Horváth László, Juszkó Józsefné, Kalmárné Juszkó Natália, Kecskeméti Szabó Mária, Kemény Lajos, Kiss György, Látós Zoltán és felesége, Mikula István és családja, Molnár István és családja, Nóbik Gyula, Prágai Ágnes, Rádainé Kunos Klára, Rádai Renáta, Rock Dairy Kft., Sárközi Enikő, Sárközi Erika, Szántó László, Szkupeny Anita, Takács Márk, Tóthné Molnár Katalin, Vágó László, Vágóné Veszprémi Anna, Békés Megye Önkormányzata, Nemzeti Civil Alapprogram, Végegyháza Község Önkormányzata és a Vidékfejlesztési Minisztérium Zöld Forrás Programja.
Köszönjük szépen!
A Barangoló Bejárós Tábor a mai nappal bezárja kapuit, de augusztusban három egyhetes táborunkba még vendégül látjuk az érdeklődő gyerekeket, hiszen a foci-, íjász, és horgásztáborunk hamarosan kezdődik, remélhetőleg sokak örömére!
Horváth Judit