Falugyűlés
2009. május 8-án, pénteken 17 órától Végegyháza Képviselőtestülete falugyűlést tartott a Művelődési Ház nagytermében.
A falugyűlés, mint hagyományosan Varchó István polgármester úr beszámolójával kezdődött, amelyben a 2008. évben végzett munkát és a 2009. évi terveket ismertette.
„Tisztelettel köszöntöm a falugyűlésen megjelent választópolgárokat. Mint minden évben, most is a költségvetés elfogadását követően szeretnénk tájékoztatni Végegyháza lakosságát az önkormányzat által végzett munkáról és jövőbeni tervekről” – kezdte tájékoztatóját polgármester úr.
A továbbiakban megtudhattuk, hogy a 2008-as évi költségvetésünk 240.374 M Ft kiadással és 215.918 M Ft bevétellel lett elfogadva, így a forráshiány, amit kezelni kellett 24.455 M Ft. A szigorúan takarékos gazdálkodással sikerült elérni azt, hogy a 2008-as gazdasági évet hiány nélkül zárta községünk. Azért van szükség évek óta a hiánykezelésre, mert egyrészt a központi normatíva támogatások reálértéke csökken, ez országos probléma, másrészt az ÁMK fenntartása, önálló intézményként működtetése évi 30-35 M Ft központi normatíva feletti kiadást jelent.
A nehézségek ellenére sikerült néhány fejlesztést megvalósítani. Ezek közé tartozik az óvoda felújítása, több mint 8,3 M Ft-os beruházást, 6,7 M Ft-os pályázati támogatással tudták megvalósítani. Nyári gyermekétkeztetésre 672.000 Ft-ot nyert az önkormányzat, ebből 64 család kapott élelmiszercsomagot. A falunap megrendezésére benyújtott pályázaton 1,2 M Ft-ot nyertek, amelyet fel is használtak a nagyszabású rendezvény programjaira. Saját erőből az önkormányzat a szociális földprogram keretében 110 családot támogatott (előnevelt csirke, táp). Szintén saját erőből valósult meg a községi nőnap és a gyerekek Mikulás ünnepe.
A Petőfi utca és a Vörösmarty-Munkás utcák útburkolatának felújítására benyújtott pályázatokat sajnos elutasították.
A közfoglalkoztatás keretében a korábbi években kialakult feladatstruktúra ellátásán túl újabb területeket nyitottak meg. Folyamatosan karbantartják a közparkokat, a temetőt és egyéb közterületeket. Folyamatosan részt vesznek a közfoglalkoztatott dolgozók a Polgármesteri Hivatal és az önkormányzati intézmények működtetésében, segítve az állandó dolgozók munkáját. Az elmúlt évben 119 fő foglalkoztatására volt lehetőség.
2008. évben a Baptista Szeretetszolgálat a helyi Vöröskereszt segítségével több alkalommal is juttatott tartós élelmiszert a rászoruló családok részére. A Gyermekjóléti Szolgálatnál folyamatosan igénybe lehetett venni ruhaadományokat, valamint rászoruló családok részére több alkalommal tudtak ők is élelmiszeradományt.
Az idei év költségvetése, tervek, elképzelések:
Végegyháza Község Önkormányzatának Képviselőtestülete 2009. márciusában tárgyalta és fogadta el településünk ez évi költségvetési rendeletét. A költségvetés bevételének meghatározó részét a központi normatív támogatások adják. Ezt egészítik ki a megosztott bevételek, valamint az önkormányzat saját bevételei. Ez az összeg kell, hogy fedezze az önkormányzat kötelezően ellátandó és önként vállalt feladatait. Sajnos folytatódik az az évek óta tartó folyamat, melynek lényege, hogy a központi támogatások nem emelkednek olyan ütemben, amely lehetővé tenné az önkormányzat zavartalan feladatellátását.
A költségvetés összeállításakor a következő fontossági sorrendet igyekeztek figyelembe venni: az önkormányzat kötelezően ellátandó feladatai, bérek fedezete, szerény mértékű fejlesztési céltartalék képzése, a költségvetési hiány 8-10 % közötti beállása.
Végegyháza Község Önkormányzata 2009. évben összesen 225.264.233 Ft bevétellel és 246.093.763 Ft kiadással, tehát 20.829.530 Ft hiánnyal fogadta el a költségvetést.
A végegyházi Képviselőtestület többségi döntése alapján a 2009-2010-es tanévet is önálló intézmény fenntartásával valósítja meg. Nem hoznak létre intézmény fenntartói társulást, annak ellenére, hogy ez már évek óta indokolt lenne. Az ÁMK önálló fenntartása, a központi normatívák kiegészítése ez évben az önkormányzat számára 34 M Ft körüli nagyságrendet jelent. Ezt az összeget az önkormányzat egyéb ellátásai terhére tudja biztosítani. A kötelező feladatok ellátására a pénz biztosított. Minden, az előző évben működő támogatási forma, amely a lakosságot, a civil szervezeteket érinti, tovább működik, sajnos az erre fordítható összegek csökkentek ez évben is.
A felsorolt nehézségek ellenére az önkormányzat pályázati úton elérhető fejlesztéseket is igyekszik megvalósítani. Igyekeznek a legkisebb saját erőt igénylő kiírásokat megpályázni. Jelenleg az LHH programban van beadva pályázatuk egy egészségcentrum megvalósítására.
A gondok ellenére az önkormányzat igyekszik a megkezdett, és a település lakói által kedvezően fogadott programjait folytatni. Idén is megrendezték a nőnapot, és a falunap megrendezésére beadott pályázaton 500.000 Ft-ot nyertek. Amennyiben lehetséges, az idei évben is szeretnének hozzájárulni a gyermekeke nyári étkeztetéséhez. 2009-ben is folytatódik a szociális földprogram, 1.800.000 Ft ráfordítással tervezik segíteni a rászoruló családokat.
Végezetül polgármester úr a következő gondolatokkal zárta tájékoztatóját:
„Mindannyian tudjuk, a 2009-es év az utóbbi évtizedek legkeményebb gazdasági éve az országnak, és természetesen a településünknek is. Csodatévő emberek és csodák nincsenek, ebből a nehéz helyzetből csak kemény munkával, és bármennyire is fájdalmas, átmenetileg rosszabbodó életkörülmények elviselésével tudunk megbirkózni. A leghátrányosabb helyzetű családok segítése, egymás támogatása, az embertársainkkal szembeni segítőkészség, jóindulat kell, hogy vezérelje gondolatainkat. Megítélésem szerint ez segíti enyhíteni az előttünk álló nehézségek kezelését, a felmerülő problémák megoldását.”
Ezt követően került sor a hozzászólásokra, kérdésekre, amelyek főleg személyes panaszok voltak.
- HJ -