„Felépült végre a házunk!”
A Barangoló Közhasznú Egyesület 2013. október 19-én délután adta át a Civilek Házát Végegyházán.
Zsúfolásig megtelt a Barangoló Közösségi Ház első terme, ahová a helyi szervezetek képviselőit, s természetesen az épület felújításában részt vevő önkénteseinket vártuk. Nagy örömünkre eljött Tótkomlósról Gyivicsán András, a Száraz-ér Társaság Természetkutató és Környezetvédő Egyesület elnöke, Gyivicsánné dr. Szenczi Irén, valamint Varchó István, községünk polgármestere és Baráth Mihály alpolgármester úr is.
Két hónapos munka záróeseményére gyűltünk ezen a délutánon. A Barangoló Közhasznú Egyesület alig több mint hat éve alakult, akkor még helytelenül, barangolva a működési helyszínei között. Ma már két intézménnyel is büszkélkedhetünk, hiszen 2009-ben - szintén két hónapos felújítási munkálat után - a Barangoló Gyűjteményes Házat adtuk át a nagyközönségnek, s most a Barangoló Közösségi Háza szépült meg, melyben mostantól a Civilek Háza ad igény szerint otthont a végegyházi szervezeteknek.
Működésünk hat éve alatt sok minden történt velünk, sok esemény fűződik a nevünkhöz, egyben azonban mindig változatlanok voltunk, számítottunk és számíthattunk az önkéntesek segítségére.
Nagy dolog manapság, hogy építünk, újat hozunk létre, hiszen mindenhol azt láthatjuk, milyen nehéz előrejutni.
A Barangoló Közösségi Házban létrejött Civilek Háza sokat változott az elmúlt nyolc hét alatt: kívül-belül kifestve, belül új lábazattal és frissen lakkozott parkettával várja a vendégeket, a villanyvezetékek felújításra kerültek, a fűtésünk nem csak átállt vegyes tüzelésre, de központi fűtés lett kialakítva s a berendezés is kibővült új bútorokkal, technikai eszközökkel. Ehhez elengedhetetlen volt a pályázati forrás, az a segítség melyet a Norvég Civil Támogatási Alap nyújtott. Különösen előnyös számunkra, hogy ez a forrás civil barát módon segíti a közösségek terveinek megvalósulását. Az itt életre keltett intézmény továbbműködtetését segíti a Nemzeti Együttműködési Alap, az Új Széchenyi Terv és a Leader forrása is.
De aki már építkezett, tudja, hogy menet közben minden költségvetés kicsi, s a mi nagyszabású tervünk sem valósulhatott volna meg önkénteseink nélkül. Augusztus közepétől kezdve minden egyes nap történt itt a házban valami, s ahogy előrehaladtunk az időben egyre jobban látszott, milyen szépek leszünk! Sokan dolgoztak itt, s mindig volt, aki bekíváncsiskodott, hogyan haladunk, biztatva, dicsérve önkénteseinket. S akik itt dolgoztak, úgy gondolom mind büszkék az elkészült Civilek Házára, hiszen látják közös munkájuk eredményét, s tudják, hogy bárki, aki ide betér, örömét leli majd benne remélhetően sok-sok évig. Az intézmény a község szervezeteit szolgálja majd, azokat, akik képesek és nyitottak az együttműködésre. Lehetőség lesz képzések, találkozók, fórumok szervezésére, és számos rendezvény kaphat itt helyet. De akár baráti társaságok, családok is használhatják majd rendezvényeikre a helyiségeket, a megfelelő szabályok betartása mellett. A Civilek Háza legfontosabb funkciója a közösségi térként való működés, a helyi szerveződések támogatása és segítése lesz.
Az önkéntes munka egyik hozadéka, hogy valami fontos cél érdekében dolgozunk, s emellett a közös élmény is nagyon fontos. Hiszen jó közösségben lenni, s nálunk nap mint nap jó társaság gyűlt össze. Míg dolgoztunk sokat beszélgettünk, nevettünk, s rengeteg kávét ittunk, amely a társasági életünk egyik mozgatórugója lett.
Ekkora nagy feladat elvégzése után mindig jó érzés visszagondolni arra, milyen sokaknak vált fontossá, hogy felújítsuk ezt az épületet, s közben a megvalósítási ötletekben sem volt hiány. A munka nagy része tehát készen van, apró simítások persze még sokáig lesznek. Most már kisebb-nagyobb rendezvények befogadására is alkalmasak vagyunk, hiszen tárgyaló termünkben kiállítást, kerekasztalt, foglalkozásokat, tornaszobánkban táncpróbát, szabadidős rendezvényeket is tudunk fogadni, de összenyitva a két terem, akár egy kisebb bál szervezésére is lehetőséget ad. Reméljük, sokan látogatnak majd el hozzánk, szeretnénk, ha ez a hely a közösségi életünk egyik központja lenne itt, Végegyházán. Hiszen az építése során is fontos volt a közösségünk szerepe, akár a biztató szavakra, akár az itt folyó munkákra gondolok.
Szeretném megköszönni Király Rita és Gyovai Csanád, Király Sándor és felesége valamint Végegyháza Községi Önkormányzat segítségét, támogatását a Civilek Háza létrehozásában.
Önkénteseinknek is szeretnék köszönetet mondani, akik mind-mind valamit hozzátettek, hogy ilyen szép lett Közösségi Házunk: Andrej Attiláné, Androvicz Edina, Barta Lajos, Besenyő Veronika, Borók Alex, Dobó Zoltán, Fehérvári Dániel, Gonda Tibor, ifj. Gyebnár Tibor, Gyebnár Tibor, Gyenes József, Gyenes Mihály, Horváth András, Horváth László, ifj. Horváth László, ifj. Józsa Pál, Józsa Pál, Juhász Zoltánné, Kelemen Erzsébet, Kunos Ágnes, Kunos László, Kunos László Attila, Kurucz Dániel, Lipták Lilla Kitti, Majorosi Károly Róbert, Majorosi Valentin, Mikula István, Nagy Lajos, Nyári Tamás, Rácz László, Rádai Barnabás, Rádai János, Rádainé Kunos Klára, Rádai Renáta, Rádai Szabolcs, Sárkány Tibor, Sárközi Enikő, Sárközi Erika, Sárközi József, Sipos Dominika, Sipos Martin, Sipos Zoltán, ifj. Takács Béla, Takács Márk, Vágó László, Valentényi Ádám
Vendégeink érkezéskor felfedezték a megszépült épületet, majd videofilm és sok-sok fotó is bemutatta a hatvan nap munkálatait, hogy honnan hová jutottunk el. A Civilek Házát Varchó István polgármester úr adta át a nagyközönségnek, aki elmondta, azért is örül ennek az intézménynek, mert Végegyházán lesz egy olyan kulturális központ, melyet a helyiek igénybe vehetnek, elérhető lesz számunkra.
Az elmúlt két hónap során ki több, ki kevesebb időt töltött itt és elmondhatjuk, mindenki munkája nagyon fontos és értékes volt. Külön megköszöntük azoknak a munkáját, akik az itt folyó munkálatokból a leginkább kivették a részüket Barta Lajos, Sárközi József, Majorosi Károly Róbert és Takács Márk a kezdetektől nagyon sokat tett azért, hogy a felújított Közösségi Házunk a mostani állapotában tündököljön.
Ezután olyan történt, mely ebben az épületben még nem esett meg: a két falat elhatároló mobilfal megnyílt, s az immár nagyteremben a Barangoló Százlábú Tánc-csoport mutatta be nagy tetszésnyilvánítás közepette az erre az alkalomra betanult táncukat.
Rövid szünetet tartva kihasználtuk a nagy terem adta lehetőséget, megterítettünk a közel félszáz vendégnek, hogy finom pörkölttel láthassunk mindenkit vendégül a nagy nap tiszteletére. Egy hosszú munka jóleső befejezése volt ez, abban a környezetben, melyre már régóra vártunk, vágytunk!
Horváth Judit
Fotó: Takács Márk