Környezetvédelmi Praktikák
Ezzel a címmel tartott előadást Horváth László az ADA Idősek Klubjában 2010. november 18-án délelőtt a nyugdíjasoknak.
A prezentációval színesített előadás arra a kérdésre keresett választ, mit tehetünk saját hazánk, illetve házunk táján? Végegyházán készített felvételek mutatták be, hogy a helyi lakosok sem tesznek minden esetben azért, hogy környezetüket védjék. Bár kevésbé jellemző, de még mindig előfordul illegális hulladék lerakás: szórvány szemét, mezőgazdasági maradvány anyagok, állati tetemek, elektronikus- és veszélyes hulladékok, építési törmelék. Szerencsére azonban mindig vannak, akik egy-egy akció erejéig segítenek ezek felszámolásában, illetve összeszedésében. Évek óta lehetőségünk van arra is, hogy szelektíven gyűjtsük a hulladékot, de – mint ahogy a bemutatott felvételeken is látható volt – sokan nem rendeltetésszerűen használják a gyűjtőedényeket. Sajnos nem csak papír, üveg és műanyag kerül bele, vegyes szeméttárolónak gondolja némely végegyházi. Különösen ősszel hasznosabb lenne komposztálással megszabadulni zöld hulladékainktól, minthogy füsttengerbe borítjuk községünket a folyamatos égetéssel. Az újrahasznosítás pedig megoldást jelenthet arra, hogy kevesebb hulladék keletkezzen a háztartásokban. A tudatos vásárlással pedig talán kevesebb felesleges árucikk halmozódna fel a lakásokban.
Talán ma még kevésbé megy ez nekünk, de hosszú távon mindenképpen érdemes elgondolkodnunk a háztartási környezetvédelem szükségességén, hiszen nekünk sem mindegy, milyen világban fogunk élni néhány év múlva.
A hallgatóság elfogadta az elhangzottakat, s egyetértettek abban, hogy közös feladatunk megvédeni közvetlen környezetünket, hiszen Miénk itt e tér! Az előadáshoz a hátteret a Barangoló Közhasznú Egyesület Száraz-ér, a mi vizünk című fotókiállítása nyújtott hátteret.
Az előadás a Vidékfejlesztési minisztérium Zöld Forrás programjának támogatásával készült.
- VB -