Merjünk nagyot álmodni!

A végegyházi horgászok régi álma teljesülhet, ha sikerrel szerepelünk a Vidékfejlesztési Minisztérium által kiírt turizmusfejlesztési pályázaton, amely lehetőséget ad horgászturizmus fejlesztésére is.

A Végegyházi Sporthorgász Egyesület 2010. 10. 03-án alakult azzal a céllal, hogy tagjainak biztosítsa a horgászat lehetőségét és feltételeit. Ezen kívül zászlónkra tűztük a helyi környezet védelmét és a fiatalok, de főleg a gyermekek természetszeretetre nevelését is.

Egyesületünk jelenleg nyolcvankét felnőtt tagot számlál, akik főleg helyiek, illetve mindenképp végegyházi kötődésűek.

Alapszabályunkban is rögzített célunk már megalakulásunk óta községünkben egy horgásztó építése, amely elsősorban a helyi horgászok kikapcsolódását szolgálná. Az elmúlt év végén jelent meg a turizmus fejlesztésére kiírt pályázat, amelyet a 104/2013 számú VM Rendelet tartalmaz, ez a forrás lehetőséget nyújt horgászturizmus fejlesztésére is. Az eredeti elképzelésünk szerint a tavat a „bika istálló” mögötti kanyarba szerettük volna építeni, de sajnos a talajvizsgálat eredménye kedvezőtlen lett. Ezután került képbe a Dózsa út végén levő parlag terület, itt szerettünk volna fejleszteni, de a közel száz tulajdonos és az eléggé kusza tulajdon viszonyok miatt a terület megszerzése nem volt lehetséges. Így végül a volt Tsz telep területén látszik kivitelezhetőnek a tó életre hívása. A terület önkormányzati tulajdon, 1,2 ha, de később bővíthető. Elképzelésünket Végegyháza Községi Önkormányzat Képviselő-testülete elfogadta és támogatta, így a terület rendelkezésünkre áll.

A kialakítandó egy hektáros tó építéséhez meg kell mozgatni közel 10000 m3 földet, valamint a rajz szerinti meder kialakítása is jelentős földmunkákat kíván. A betonozott részről el kell távolítani a betonfedést, a területet meg kell tisztítani a fáktól és bokroktól. A kitermelt föld elhelyezése a „lődomb” területén megoldható, így az a terület is végre rekultiválható. A kitermelt fa pótlása is nagyrészt ezen a területen kerül megvalósításra, hiszen a természetvédelemre egy kicsit is adó szervezet, ha ki is termel valamennyi fát, azt mindenképp pótolja. Így kívánunk tenni mi is. A „lődomb” területe parkosítva lesz és a rendezett terület végre alkalmas lesz szabadidőpark kialakítására. Természetesen a tó kialakítása után a partra is telepítünk fákat, valamint padokat, kiülőket és játékokat a gyerekek és a pihenni vágyók számára. A vízpótlás nagyteljesítményű szivattyúval kerül megoldásra, mivel mesterséges tavat csak felszíni vízből lehet táplálni. A vízpótlás során ideiglenesen az önkormányzat területén szeretnénk vezetni a csőrendszert, ehhez a tulajdonos engedélye megvan. A nagyjából 140 méterszer hetven méteres hasznos tófelület egyszerre 50-60 horgász kulturált szórakozását teszi lehetővé. Ez elegendő a mi igényeinknek. A tereprendezés és a fásítások után a „lődomb”, a „kiserdő” és a horgásztó egy összefüggő szabadidőparkot képez, megszüntetve azt a rendezetlen parlag területet, ami itt található, hiszen csak a „kiserdő” nevezhető jelenleg rendezettebb területnek.

A tó teljes beindítása, a halasítás teljes megvalósítása őshonos magyar fajokkal, ragadozóval és önfenntartó ökoszisztéma létrejötte előre láthatólag három-öt év. A természetes jelleg elérése után már csak annak fenntartása a feladat.

A tavat kerítéssel tervezzük, az őrzését társadalmi halőrökkel, önkéntes munkával biztosítjuk, terveink szerint, ha a lehetőségek megengedik főállású halőr(ök) alkalmazása is szóba jöhet. Az üzemeltetés szakmai hátterét a Körös-vidéki Horgász Egyesületek Szövetségének szakmai segítsége jelenti. A szövetség számos tavat üzemeltet, halasításban is segít tagegyesületeinek, valamint haltenyésztést is folytat. A szakmai együttműködés a pályázat írásakor is megvalósult, hiszen horgászszakmai kérdésekben folyamatosan konzultáltunk. A nyári időszakban a vizet szellőztetnünk kell, tekintve a nagy meleget, ezt a feladatot napelem üzemeltetésű víz levegőztető rendszerrel kívánjuk megoldani. A tó mellett kiegészítő turisztikai tevékenység keretében igyekszünk bemutatni a saját és a környező települések történelmi emlékeit, természeti adottságait. Ez a pályázat jellegéből adódóan kötelezettségünk is, ezt a feladatot együttműködő partnereinkkel közösen oldjuk meg.

A kialakított tó és környezete alkalmas lesz szabadidőparkként való üzemeltetésre, amely idővel akár szállás lehetőségek kialakításával is bővíthető. A megnövekedő forgalom jótékony hatású lesz a kiskereskedelemre és a szolgáltatásokra, élénkíthet a helyi gazdaságon, hiszen növeli a fizetőképes keresletet. A lakosság komfortérzete is javul, hiszen nem csak a horgászok találhatnak majd felüdülést, de mások is használhatják pihenésre, kikapcsolódásra a területet. A fejlesztések mikéntjét az aktuális pályázatok határozzák meg elsősorban, de mindenképp a természet védelmét és a természetes környezet megóvását kell figyelembe venni a fejlesztések során. A pályázatot benyújtottuk, elbírálása folyamatban van, várjuk az eredményt.

Amikor az első közgyűlésen szóba került egy horgásztó megépítése, sokan megmosolyogtak bennünket, s most, ha minden rendben alakul, év végére életre kel a tó. A terveket az érdeklődők megtekinthetik a Civilek Házában nyitvatartási időben.  Ezért mi végegyházi horgászok mindenkit arra biztatunk, merjen nagyot álmodni

Horváth László